בין אם הרכב הישן שלכם שבק חיים בגלל גילו המבוגר, או בעקבות תאונת דרכים – אין ספק שהייתם שמחים לדעת שאתם יכולים למכור אותו, במיוחד אם אתם מעוניינים לקנות רכב חדש במקומו.

קודם כל, זה אפשרי! אבל לפני שנתחיל, עליכם להבין שיש חוקים בנושא וחשוב לשמור עליהם כשאתם עומדים למכור את הרכב הישן שלכם שיצא מכלל פעולה.

להכריז על הרכב כטוטל לוס (total loss)

ראשית, עליכם לוודא שהמכונית שלכם אכן מקבלת את התואר ׳טוטל לוס׳. הגדרה זו משמשת את חברות הביטוח כאשר הן מחליטות שמחיר תיקון הרכב גבוה יותר משוויו. תנו לאיש הביטוח שלכם לבדוק את הרכב כדי לקבל החלטה שהוא אכן במצב של טוטל לוס.

לאחר שחברת הביטוח הכריזה כי הרכב שלכם הוא טוטל לוס, תוכלו למכור אותו לחברת הביטוח שלכם. זה יהפוך את המכונית לרכושה של חברת הביטוח והיא תשלם לכם את שוויו של הרכב.

למכור את הרכב לפירוק

יש חברות שמתמחות במיוחד ברכישת מכוניות ישנות או תקולות, לצרכי  פירוק רכבים. המשמעות היא שבמקום סתם להשאיר את הרכב ברחוב ולתת לו להירקב, תוכלו למכור אותו לחברה ולהרוויח ממנו קצת כסף שיאפשר לכם לממן את הרכב החדש.

חברות שעוסקות בפירוק רכבים מציעות ללקוחות, בין השאר:

  • שירות ארצי עד לביתו של הלקוח
  • שירות מהיר שמאפשר לכם למכור את הרכב עוד באותו יום
  • תשלום במזומן עבור הרכב הישן
  • שירותי גרירה שהחברה מספקת, במקרים שבהם הרכב באמת כבר לא מניע ולא יכול לזוז לשום מקום

איך מתבצע הליך המכירה לפירוק?

כבעלי הרכב אתם פונים למשרד הרישוי כשאתם מצוידים במסמכים הבאים:

  • תעודת זהות
  • רישיון הרכב שבבעלותכם

במשרד הרישוי אתם עוברים כמה שלבים שיובילו להורדת הרכב שלכם מהכביש, כלומר:

  • עליכם למלא את טופס הבקשה לביטול רישום הרכב – טופס זה מצהיר לרשויות שאתם מתכננים להוריד את הרכב מהכביש. תהליך זה כולל את ביטול רישיון הרכב לצמיתות.
  • עליכם למלא את טופס הבקשה לקבלת החזר אגרה – תוכלו להזדכות עבור אגרת הרכב ששילמתם מראש.

אגב, את שני הטפסים הללו אפשר למצוא באופן מקוון באתר של משרד התחבורה באינטרנט.

לאחר מכן תוכלו לפנות לחברה שעוסקת בפירוק רכבים שתרכוש מכם את הרכב שהורד מהכביש.

שימו לב: אם בשנה שבה אתם רוצים להיפטר מהרכב הישן יש תכנית גריטה ממשלתית, עומדת בפניכם האפשרות להעביר את הרכב למוסך מורשה שמשתתף בתוכנית הגריטה. תכניות הגריטה מפורסמות באתר של משרד התחבורה.

בכמה כסף תוכלו למכור את הרכב לחברת פירוק רכבים?

מטבע הדברים, מחיר הרכב ייקבע לאחר שהרכב ייבדק ויוערך על ידי נציג חברת הפירוק. לטובתכם, תוכלו למצוא אתרים המציעים מחירון רכבים לפירוק לשנת 2020, ולבדוק את הסכום שתוכלו לצפות לקבל לפי סוג הרכב שלכם.